.

.

.

.

SolidArt Event 1: Slovenia


ОБЩИНА ГРОСУПЛИЕ КАТО ВОДЕЩ ПАРТНЬОР ПРОВЕДЕ ПЪРВОТО СЪБИТИЕ НА ПРОЕКТ SOLIDART: „ЕС И СОЛИДАРНОСТ ПО ВРЕМЕ НА КРИЗА“

Община Гросупле като водещ партньор заедно с още 7 партньора по проекта, FAJUB – Federação de Associações Juvenis do Distrito de Braga (Португалия), WIPSEE (Франция), Ayuntamiento de Dolores (Испания), Fundacja Autokreacja (Полша), Българско младежко сдружение (България), Окръжен съвет Преили (Латвия) и Димос Ларисеон (Гърция), участват в проекта „SOLIDART: Мрежа за младежки дебат за солидарността в кризисни времена, чрез творчество и изкуство“.

Като част от проекта на 16 и 17 юни 2021 г. се проведе и първата международна среща на партньорите по проекта „ЕС и солидарност във времена на криза“, като събитието беше отворено и за широката публика в четвъртък, 17 юни 2021 г. , онлайн чрез платформата Zoom. Различни лектори на събитието говориха за важността на солидарността по време на криза. Те се обърнаха към нас:

кметът на община Гросупле Петер Верлич,

ръководител на представителството на Европейската комисия в Словения, д-р. Йернея Юг Йерше,

директор на Службата за младежта на Република Словения, маг. Долорес Корес,

представител на Община Гросупле и Комисията по въпросите на младежта на Община Гросупле, Клавдия Мехле,

представител на института Нефикс, Нивес Фелич в

представител на Младежкия съвет на Гросупле, Анамария Ахлин.

кмет д-р. Във встъпителната си реч Петер Верлич приветства всички присъстващи и представи накратко Община Гросупле, която е млада община в сравнение със средното за Словения – имаме много млади семейства, деца и тийнейджъри. Той каза колко е важно хората да си помагат, да бъдат солидарни и всичко това с цел развитието на едно по-добро общество, общество, което е готово да помогне на ближния в нужда. Той е щастлив, че Община Гросупле може да бъде водещ партньор в проекта и добавя, че проектът SOLIDART ще може значително да допринесе за по-доброто разбиране на споменатата тема на местно ниво и чрез обмен на различни знания и добри практики, всички партньорите ще придобият много нови знания, които ще можем да използваме в нашата работа и така и ние ще помогнем за създаването на по-добро бъдеще и по-солидарно общество.

Според ръководителя на представителството на Европейската комисия в Словения д-р. Jerneje Jug Jerše, Европа също е изправена пред възстановяване и необходимост от по-изразена солидарност след пандемията от коронавирус. Епидемичната криза заличи годините на икономическо и социално възстановяване и разкри структурните слабости на европейската икономика, а глобалната солидарност трябва да бъде в основата на европейския отговор на тази криза. Европейската комисия е предоставила огромни количества дози ваксини, както за Европа, така и за други страни. Той предостави огромен икономически пакет за солидарност за възстановяване от пандемията; Дългосрочният бюджет на ЕС, заедно с временния инструмент за възстановяване „NextGenerationEU“, ще бъде най-големият пакет от стимули, финансиран някога в Европа. Общо 1,8 трилиона евро ще помогнат за възстановяването на Европа след пандемията от COVID-19. Това ще бъде по-екологична, по-дигитална и по-устойчива Европа. Подобрените механизми за гъвкавост в новия дългосрочен бюджет ще позволят да се отговори на непредвидени нужди. Така бюджетът е подходящ не само за днешната реалност, но и за бъдещите несигурности на Европейския съюз. Той добавя още, че населението на Европа е изправено пред демографски проблем – и решаването на този проблем трябва да бъде изправено пред младото поколение в този момент, с цел осигуряване на по-добро бъдеще, в което ще живеем, косвено и чрез активно участие в Избори. Поради застаряващото общество е още по-важно да си сътрудничим и да показваме солидарност между поколенията.

Как Словения реагира на възстановяването след кризата? Какви последствия донесе кризата на младото поколение? Директор на Службата за младежта на Република Словения, маг. Долорес Кореше е загрижена за всички проблеми, пред които са изправени младите хора в наши дни. В известен смисъл начинът им на живот се промени по време на кризата – някои загубиха работата си, други се борят с психологически стрес, причинен, наред с други неща, от електронните технологии и виртуалното общуване по време на епидемията. Въпреки че младите хора по време на пандемията от COVID-19 често бяха определяни като дежурни виновници за разпространението на инфекции, те бяха видяни по различен начин в Службата на Република Словения за младежта. Те видяха хуманитарните действия, които извършиха, видяха тяхното търпение и солидарност с по-възрастните поколения, така че са изключително горди със словенската младеж. За да растат добре и да се развиват като здрава личност, младите хора определено се нуждаят от общуване с връстниците си и активно участие в много дейности на местно или национално ниво.

Как да насърчим активното участие на младите хора? Клавдия Мехле, представител на Община Гросупле и Комисията за Младежките въпроси на Община Гросупле вярват, че активното участие на младите хора е изключително важно, но в същото време общините са изправени пред въпроса как да го насърчат? В Община Гросупле се опитваме да включим младите хора в процесите на вземане на решения. Така в Комисията по въпросите на младежта бяха включени всички важни заинтересовани страни в изготвянето на местната стратегия за младите хора. За тази цел беше организиран публичен дебат, в който всички останали, които искаха да участват в съформирането на бъдещето на младежката политика в Община Гросупле, можеха да участват и да направят предложения. Следователно младежките организации са от решаващо значение за участието, които по дефиниция са предназначени за участието на младите хора и представляват учебно поле, където младите хора научават и използват демократичните процеси на вземане на решения. Клавдия Мехле добавя, че като местна общност ние винаги предоставяме подходящи финансови,

Представителят на Младежкия съвет на Гросупле, Анамария Ахлин, представи анкета, в която младите хора бяха попитани дали са готови да помогнат, да бъдат солидарни. Те бяха изключително развълнувани от положителния отговор; има много от тях, които са готови да помогнат на своите ближни, но има и млади хора, които са се изолирали още повече по време на кризата, поради което бездействието им в обществото е станало още по-изразено. Анамария Ахлин допълва, че като младежка организация с разнообразно съдържание и програми в периода след ковид се стараят още повече да поддържат младите хора активни и да им дадат усещането, че не са сами.

По-нататък обменихме добри и вдъхновяващи практики с представителите на останалите страни членки. Бяха представени примери за добри практики на солидарност от Словения и чужбина, насочени към дълголетно общество. Примери за добри практики представиха:

МЛАДЕЖКИ ЦЕНТЪР ЧЕТИРИ, ЛАТВИЯ (Синтия Анчева, младежки експерт),

FAJUB, АСОЦИАЦИЯ НА МЛАДЕЖКИТЕ НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ (Фернандо Виейра),

WIPSEE, „ДОМЪТ НА ЕВРОПА В ЛАНДИТЕ“ (Mathieu Ducamp),

ОБЩИНА ДОЛОРЕС (Паскуал) и

УЧИЛИЩЕ ЗА ЗДРАВЕ (Ева Йеза) – Асоциация Училище за здраве е словенска неправителствена организация, която обединява хора с цел упражнения сутрин на открито. Ева Джеза сподели с нас дали са успели да съберат хора по време на пандемията и как са направили упражнението.

И накрая, солидарността е ценност, която трябва да бъде укрепвана и разпространявана, особено сред младите хора. Солидарните хора се грижат един за друг, не оставят човека на произвола на съдбата, а с подкрепата си му помагат да излезе от проблемите. С това, разбира се, те автоматично се грижат и за собствената си безопасност, тъй като могат да разчитат на солидарността на другите, ако някой ден изпаднат в беда. Осъществяваме солидарност чрез малки дейности, когато помагаме на съученик или колега с някаква задача, посещаваме баба си и й помагаме в домакинската работа, притичваме на помощ на съсед, когато носи тежък товар на горния етаж и т.н. Но можем и да се включим в по-големи, организирани доброволчески кампании, организирани от местна асоциация, например, независимо дали става въпрос за подпомагане на възрастни хора по домовете или кампания за почистване.

С проекта SOLIDART всички участници ще научат много един от друг чрез партньорски срещи през тези две години. Обменяйки различни знания, възгледи и мнения, всички ние можем да придобием много нови знания, които да използваме в работата си и така да участваме в създаването на едно по-добро общество.